top of page

US-Banglia Havayolları 211 Sefer Sayılı Uçuşu

Tarih 12 Mart 2018

Uçak Tipi Bombardier Dash 8-Q400

Havayolu US-Bangla Airlines

Uçuş No. UBG211

Kalkış Meydanı Shahjalal International Airport, Dhaka

Varış Meydanı Tribhuvan International Airport, Nepal

Yolcular 67

Mürettebat 4

Ölen Sayısı 51

Kaptan Abid Sultan

Eski bir Bangladeş Hava Kuvvetleri pilotu, 52 yaşında, 22 yıllık uçuş tecrübesi, 5.500 saatten fazla uçuş süresi ve 1.700 saatten fazla Q400 uçuş tecrübesi, aynı zamanda havayolunda eğitmen ve Q400 kontrol pilotu

Katmandu'ya 100'den fazla kez uçtu.

First Officer Prithula Rashid

Havayolunun ilk kadın pilotu, 25 yaşında, 240 saati uçak tipinde olmak üzere toplam 390 saat uçuş tecrübesi, Katmandu'ya ilk uçuşu (bu bilgi şirket tarafından daha sonra yalanlandı)


US-Bangla Airlines Flight 211, Bangladeş'in Dakka kentinden Nepal'in Katmandu kentine giden tarifeli bir uluslararası yolcu uçuşuydu ve 12 Mart 2018'de Katmandu’ya iniş sırasında düştü ve 71 kişiden 51'i hayatını kaybetti. Yangın nedeniyle hayatta kalan 20 yolcu ağır yaralandı.

Nepal Hükümeti tarafından atanan bir komisyon kazayı araştırdı ve kazanın olası nedeninin pilotun oryantasyon bozukluğu ve uçuş ekibinin durumsal farkındalık kaybı olduğu sonucuna varan bir rapor yayınladı.


Kaza Raporundan Dikkat Çeken Detaylar (CVR’den Duyulanlar)

DİKKAT DAĞINIKLIĞI: Kaptan kokpitte sigara içiyormuş ve bir ara elinden düşürdüğünde nereye düştüğünü yardımcı kaptana soruyor ve aramaya başlıyor. Araması esnasında kendi dikkatini ve yardımcı pilotun dikkatini dağıtıyor. Bu durumda yapılması gereken bir eylemin gerçekleştirilmemesine sebep oluyor.

İniş hazırlıkları esnasında; kaptan iniş takımlarının açık olduğunu teyit etmesine rağmen iniş takımlarının güvensiz olduğu uyarısı geliyor. Kaptan bu konuda bir şey söylemiyor ve yardımcı pilot uyarmıyor.


STRES: Uçuşun başlangıcında bir başka uçağa yönelik olarak telsizle yöneltilen yakıt durumu sorusunu kaptan kendilerine sorulmuş gibi tepki ile karşılıyor. Sonrasında görevli sorunun kendileri ile ilgili olmadığını ifade ettiğinde bizimle iletişim kurmayın diye çıkışıyor.

· Sonrasında kaptan yardımcı pilot ile sohbet ederken şu an şirkette çalışmayan bir kadın meslektaşından şikayetçi olarak bahsediyor ve eleştiriyor. O kişinin kaptan dahil bazı eğitmen pilotları eleştirdiğinden ve kendisinin de bundan rahatsız olduğundan söz ediyor. Suçlamalara çok sinirlendiği fark ediliyor. Kaptan bunları anlatırken göz yaşı döküyor ve “ben nerede yanlış yaptım” diyor. Kaptanın bu sözleri, bu hali yardımcı pilotu da olumsuz etkiliyor. Ancak “uçmanız güvenli değil, geri dönmeliyiz” demiyor, diyemiyor.

· Sohbet esnasında kendini aklamak amacıyla, yarımcı pilota “ben böyle biri miyim?”, “o zaten en kötü öğretmen pilottu” gibi sözler söylüyor. Bu durum yardımcı pilotu olumsuz etkiliyor.

· Kaptan anlattığı olayla ilgili olarak bir gün önce istifasını verdiği ve 3 ay içerisinde şirketten ayrılacağını söylüyor. Bangladeş Hava Kuvvetleri “depresyon” nedeni ile görevden almış. Havayollarının bu konuda bilgisi olmadığı, işe girişte bu konuda muayene ve kontrol yapılmadığı, bu konular ile ilgili kişinin beyanlarına itibar edildiği görülüyor.

UYKU: Sohbetin devamında; kaptan bütün gece bunları düşünerek uyuyamadığından bahsediyor.


Kaynaklar:

89 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page