top of page

UPS Havayolları 1354 Sefer Sayılı Uçuşu

Tarih 14 Ağustos 2013

Uçak Tipi Airbus A 300

Havayolu UPS Havayolları

Uçuş No. 1354

Kalkış Meydanı Louisville Uluslararası Havalimanı, Kentucky'den

Varış Meydanı Birmingham, Shuttlesworth Uluslararası Havalimanı Alabama'ya

Yolcular Kargo Uçuşu

Mürettebat 2

Ölen Sayısı 2

Kaptan Cerea Beal (58)

First Officer Shanda Fanning (37) - Kadın


Uçak, yerel saatle yaklaşık 04:47'de Birmingham-Shuttlesworth Uluslararası Havalimanının 18 numaralı pistine bir yaklaşım yaparken düştü. Ağaçların üst kısmını yalayarak üç kez yere vurdu. Kazada her iki mürettebat üyesi de öldü.

Uçuş esnasında her şey normal görülmektedir. İniş için yaklaşıldığına pist değişikliği bilgisi verildi. Buna göre hazırlıklara başlandı. O an pilotlar aralarında pist değişikliği ile ilgili iğneleyici ve esprili yorumlar yaparak konuşuyorlardı. (Kokpit Ses Kayıt Cihazından) Uçuş bilgisayarına bilgiler girilirken yardımcı pilotun o anki konsantrasyon eksikliği nedeniyle eski bilgiler silinmeden yeni bilgileri girdiler. Devamında kaptan bu durumun farkına varmadı. Uçuş bilgisayarı onlara iki farklı yaklaşma yapmaları gerektiğini gösteriyordu. Odak noktasında ya da çevresel görüş içerisinde olmayan işaretler fark edilmeyebilir. Gözden kaçma durumu için pilotların eğitimleri ve uçuş süreleri kontrol edildi. Her şey olması gerektiği gibiydi. Ses kayıtları tekrar dikkatle dinlendiğinde bir şey fark edildi. Aralarındaki konuşmalar esnasında her ikisi de yorgun olduklarını ifade etmişler.


Yorgun olmak sarhoş olmak gibidir. Bir şeyler görürsünüz ama durumun vahametini kavrayamayabilirsiniz.


Pilotların son görevlerinden bu göreve kadar olan süreyi nasıl geçirdikleri araştırıldı. Yardımcı pilotun bu süreyi dinlenme açısından etkin değerlendirmediği görüldü. Kaptanda yorgunluk ile ilgili bir bulgu yoktu. Bu durumun kazada etkili olabileceği değerlendirildi. Kaptan çok yüksekte olduklarına takılmış ve (tünel görüş) odağı orada kalmış. Aynı anda yardımcı pilotun eksik ya da hatalı işlemini göremiyor. Dikkat dağınıklığı, rahatlık, dalıp gitme, aşırı odaklanma tünel görüşü sonucu güvenlikte ödün verildi. Otomasyonun yapması gereken işlemi yapmadığının farkına varamıyorlar.


Uçak Kazası Raporu S20 B10

15 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page