top of page

Pilotlar ve Yorgunluk - Mental Sağlık

Güncelleme tarihi: 2 Eyl 2023

Araştırmalar

Brezilyalı 809 pilot üzerinde yapılan bir çalışma, pilotların %6.7 ila %12'sinin yaygın bir ruhsal bozukluğa sahip olduğunu göstermiştir. Yoğun iş yüküne sahip pilotlarda bu oran %23.7'ye çıkmaktadır. Ruhsal sağlık sorunları, herhangi bir diğer endüstride olduğu gibi havacılıkta da mevcuttur ve pilotların gerçek sağlık durumlarını belirlemek için çeşitli testler ve tarama süreçlerine sahip olmak önemlidir.

* Feijó, Denise; Luiz, Ronir Raggio; Camara, Volney Magalhães (May 2012). "Common Mental Disorders Among Civil Aviation Pilots". Aviation, Space, and Environmental Medicine.

* Jump up to:a b Butcher, James (March 2002). "Assessing Pilots with 'the Wrong Stuff': A Call for Research on Emotional Health Factors in Commercial Aviators". International Journal of Selection and Assessment.

*****

2019'da Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesinde ABD'de yaşayan 613 Hava Yolu ve Askeri pilotla yapılan kesitsel bir araştırmaya göre katılan pilotların;

  • %78,6'sının uçma yeteneklerini nasıl etkileyeceğini bilmediklerinden tıbbi yardım aramadıkları,

  • %38,8'i sağlık sertifikalarını kaybetme korkusuyla doktordan bilgi sakladıkları,

  • %60,2'si uçma yetenekleriyle ilgili endişeler nedeniyle tıbbi bakımı ertelediği veya tıbbi bakımdan vazgeçtiği ortaya konmuştur.

*****

Kuzey Dakota Üniversitesi'nde yürütülen ve Journal of Occupation and Environmental Medicine'de yayınlanan 2022 tarihli bir çalışmada, Dr. William Hoffman konuyla ilgili araştırmalara öncülük etmiştir (kendisi aynı zamanda öğretim üyesidir).

Sonuçlar: Pilotların yaklaşık %56,1'i sağlık hizmetlerinden kaçınma davranışı öyküsü bildirirken, %45,7'si resmi olmayan tıbbi bakım aradığını kabul etti.

*****

Avrupa Komisyonu, EASA ile birlikte, yeni Avrupa uçuş ve görev süresi sınırlamalarının etkinliğini gözden geçirmek için 2019 yılında NLR (Netherlands Aerospace Centre) bir çalışma yaptırdı. Çalışmaya 15.680 kişi (%28.4 kadın) katıldı.

Bu sayı Avrupa'daki tüm hava mürettebatı sayısının %10,6'sıdır. Bu katılımcıların %58,2'si pilot (%4,5 kadın) ve %41,8'i kabin ekibi üyesiydi (%61,5 kadın). Bu çalışmada elde edilen sonuçlardan biri UYKU'nun önemine dikkat çekiyor.

*****

Baines Simmons Limited tarafından hazırlanan "A fatigue survey of European Pilots (August 2023)" raporundan "YORGUNLUK" konusunda bir alıntı.

*****

Yorgunluk İle İlişkilendirilen Önemli Uçak Kazaları.

  • Tayvan'ın Penghu adasında Temmuz 2014'te şiddetli bir fırtınada düşen ve 48 kişinin ölümüne neden olan TransAsia kazasının nedenleri arasında yorgunluk listelendi.

  • Bir pilotun 2011 yılında Kuzey Atlantik üzerinde bir Air Canada yolcu uçağı kazasında 16 kişinin yaralanmasına neden olduğu belirtildi.

  • FlyDubai 981 19 Mart 2016 günü, Rostov-na-Donu'ndaki Boeing 737-800 kazası, yedi mürettebat da dahil olmak üzere gemideki 62 kişinin tamamı hayatını kaybetti. BBC'ye isimsiz olarak konuşan pilotlar, yorgunluğun kazaya katkıda bulunan bir faktör olduğunu söylediler.

*****

Bu konuda bazı bilimsel çalışmalar ve öneriler için bir çalışma başlattık. Bu çalışma kokpit, kabin ve teknik ekipler için ayrı ayrı yapılmaktadır. Bu konuda desteğinize ihtiyacımız var.

İstekli dostlar aşağıda linki bulunan anketi isimsiz olarak doldurabilirler.

*****

88 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page