top of page

Kenya Havayolları 507 Sefer Sayılı Uçuşu

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2023

Tarih : 5 Mayıs 2007

Uçak Tipi : Boeing 737-8AL

Havayolu : Kenya Havayolları

Uçuş No : 507

Kalkış Meydanı : Port Bouet Havaalanı

Ara Meydan : Douala Uluslararası Havaalanı

Varış Meydanı : Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı

Yolcular : 108 kişi

Mürettebat : 6 kişi

Ölen Sayısı : 114 kişi

Kaptan : Francis Mbatia Wamwea (52 yaşında)

İkinci Pilot : Andrew Wanyoike Kiuru (23 yaşında)

Kenya Havayollarının 507 sefer sayılı Boeing 737-800 uçağı Abidjan–Douala–Nairobi seferinin ikinci bölümü için Douala hava alanında fırtına nedeniyle 1 saatlik bir gecikme yaşadı. Fırtınanın durumunu dikkate alarak kaptan yerel saatle 00.06’da motorları çalıştırma ve kalkış izni istedi. Nairobi'ye yerel saatle 06:15 (03:15 UTC) varacaktı. Fırtınanın konumuna göre baş açısını pistin sağında tutmak istedi ve bu konuda onay aldılar. Normal bir kalkış gerçekleştirildi. 1500 feet’e ulaşıldığında otomatik pilot devreye alındı. Belirli bir süre sonra uçak aniden sağa doğru yattı. Devamında uçak havaalanı yakınındaki Mangrove bataklığına çakıldı.


Kaza araştırmacıları için her zaman olduğu gibi zorlu ve uzun bir araştırma süreci başladı. Her konu en ince detayına kadar hassasiyetle araştırıldı. Araştırma sonucunda uzmanlarca hazırlanan raporda ortaya konan 37 hatalı durumdan 35’inin direk olarak Kenya Havayolları ile ilgili olduğu belirtildi. (Başusta,2010) Bunlarla ilgili tedbirler belirlendi ve uygulamaya alındı, değişiklik ve düzeltmeler yapıldı.


Bu araştırmalar esnasında yaşananlardan ve araştırma esnasında üzerinde durulan konulardan biri de kaptan ve yardımcı pilot arasındaki iletişimdi. Araştırmacılara bunu düşündüren, yardımcı pilotun tepkilerinin cevaplarının yavaş ve tutuk olmasıydı. Bu konuda ipucu yakalayabilmek için kokpit ses kayıt cihazı kayıtları dikkatle incelendi. Bu incelemeye bir önceki bacak olan Abidjan-Douala kayıtlarını incelemek de dahil edildi. Bu inceleme esnasında aralarında geçen bir konuşmada; yardımcı pilot kaptana “Affedersiniz irtifa 14.000 feet mi demiştiniz?” Kaptan “Evet. Bu kadar aptal olma hatırlayamıyorsan not al. Sorunun ne senin. Talimatı duymadın mı?” diye karşılık veriyor. Devamında “Baş açısı 230. Anladın mı?” diye sert bir tarzda ifade kullanıyor. Araştırmacılar bu durumun yani kaptanın baskıcı ve sindirici tavrının yardımcı pilotu olumsuz etkilediğini düşündüler. Bu durum sonrası yaşadığı stres ve kaygı, yardımcı pilotun iletişimini ve dikkatini olumsuz etkilediği sonucuna varıldı. Kaptanın geçmişi araştırıldığında baskıcı ve otoriter tavrı olduğu tespit edildi.


Kaynaklar:

Etiketler:

27 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page