top of page

Flagship Airlines (American Eagle) 3379 Sefer Sayılı Uçuşu

Güncelleme tarihi: 28 Tem 2022


Tarih 13 Aralık 1994

Kaza Nedeni Pilotaj hatası ; kontrol kaybı.

Kaza Alanı Morrisville , Raleigh–Durham

Uluslararası Havaalanı

yakınında , Kuzey Karolina

Uçak tipi Jetstream

Kalkış Meydanı Piedmont Triad Uluslararası

Havalimanı

Varış Meydanı Raleigh-Durham Uluslararası

Havalimanı

Yolcu 18

Mürettebat 2

Ölen 15 (iki pilot ve 13 yolcu)

Yaralananlar 5

Hayatta Kalan 5

Kaptan Pilot Mike Hillis (29)

Yardımcı Pilot Matthew Sailor (25)


13 Aralık 1994 tarihinde ABD'de Greensboro'dan Raleigh'e uçuşunu gerçekleştirmekte olan Flagship Airlines (American Eagle)'ın 3379 sefer sayılı Jetstream 32 uçağı iniş esnasında düşmüş ve 15 kişi hayatını kaybetmiştir. 24 Ekim 1995'te Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB) kazayla ilgili raporunu yayınlamıştır. Kaza, Kaptan Hillis'in yanlış bir şekilde bir motorun arızalı olduğunu varsayarak davranması sonucu gerçekleştiği belirlendi. Araştırma ekibi sadece bu bulgular ile yetinmedi ve bu hataya sebep olan diğer faktörleri araştırdı. Hillis ayrıca motor arızası tek motor yaklaşımı, pas geçme ve durma kurtarma için onaylanmış prosedürleri izlemede başarısız olmakla suçlandı. Bunun sebepleri ne olabilirdi?


Kaptan 2294 saatlik Turbo Prob uçuş deneyimi ve toplamda 3499 saatlik uçuş deneyimine sahip. Kaptanın uçuş eğitim kayıtları incelendi. Bir uçuş eğitmenin şöyle bir not ile karşılaşıyorlar. "Tek motorlu pas geçmede zorlanıyor. (Nisan 1992)" Kaptanın kariyeri hakkında diğer pilotların bilgisine başvurarak daha fazla bilgi toplamak istediler. Uçuş şekli hakkında şikayetçi olan ve onunla uçmaktan korkan yardımcı pilotlar olduğu belirlendi. Daha önce çalıştığı havayolları ile ilgili araştırma yapıldı. Kişisel kayıtlarında "Huysuz, tahmin edilemeyen ve dikkati dağılan. Acil durumlarda tünel görüşü endişesi" tespitleri görüldü. Bu ve benzer bilgiler "American Eagles" tarafında işe alımda istenmemiş ve şirket diğer şirkete iletmemiş. Araştırmacılar "Uçmakta zorluk yaşamayan ama zor durumla karşılaştığında kafası karışan bir pilot" olarak nitelendirdiler. Diğer taraftan kaptanla ilk uçuşu, bu rotada ilk uçuşu olan yardımcı pilot kaptanın hatalı değerlendirmelerini fark edemedi ya da geç fark etti, son anda yaptığı müdahale işe yaramadı.


NTSB tarafından; Flagship Airlines yönetimi, pilot performansı ve eğitimindeki eksiklikleri tespit edememek, belgelememek, izlememek ve düzeltmemekle suçlandı. Bu kaza sonrası havayolları arasında bilgilerin paylaşılması ve talep edildiğinde erişimini garanti altına alan karar çıktı.


Kaynaklar

  • NG Uçak Kazası Raporu 22 sezon "Turboprop Terror"

  • Wikipedia

Etiketler:

21 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page