top of page

Copa Havayolları 201 Sefer Sayılı Uçuşu

Güncelleme tarihi: 24 May 2022

Tarih 6 Haziran 1992

Uçak Tipi Boeing 737-204

Havayolu Copa Havayolları

Uçuş No. 201

Kalkış Meydanı Panama City

Varış Meydanı Cali

Kaza Bölgesi Darien Gap

Yolcular 40

Mürettebat 7

Ölen Sayısı 47

Kaptan

First Officer


Kalkış (20.37) sonrası yağış var. Hava koşulları nedeniyle 20.48’de rotayı değiştirme isteğinde bulunuyorlar. Kule onaylıyor. Uçaktan 25.000 feet’te olduklarını bildirmelerinden dakikalar sonra uçak radardan kayboluyor. İrtibat kurulamıyor. Ertesi gün arama başlıyor ve enkaz bulunuyor. Kara kutular bulunuyor. Kokpit Ses Kayıt Cihazı kırık olduğundan dolayı bilgi alınamadı.


“Gece vakti fırtınalı havada uçmak yön duygusunu bozabilir.”


Uçağın dengesiz manevralarının sebebi araştırılıyor. Kokpit kumandalarında ip ucu ararken bir düğmenin konumu şüphe çekiyor. “Vertical Gyro” F/O’nun durum göstergesi arıza nedeniyle kaptanınkine bağlı çalıştığı görülüyor. Yani aynı kaynakta veri alıyor. Enkazdan çıkarılan jiroskoplar inceleniyor. F/O’nun ki çalışıyor. Kaptanın ki zaman zaman takılıyor. Uçuş anında hatalı gösterge sebebiyle dengesiz karmaşık manevralar yapılıyor. Gece olduğu için ufuk çizgisi görülemediğinden manuel düzeltme de mümkün olmuyor. Uçuş veri kayıt cihazı uçağın kurtarılamayacak düzeyde sağa yattığını gösteriyor. Ancak araştırmacıların cevaplayamadıkları soru “Vertical Gyro” anahtarının neden “Both on VG-1”de olduğuydu. Araştırmacılar simülatörde bu durumu çalışıyorlar. Simülatördeki düğme ile kaza yapan uçaktaki düğmeler birbirinden farklı olduğu ortaya çıkıyor.

Bu durum kafa karışıklığına sebep olabilir. Yani düğmeyi sola çevirmek her ikisinde de ayrı anlamlara geliyor. Yedek jiroskoba geçtiklerini sanıyorlar. Bu kafa karışıklığı pilotların kontrolü kaybetmelerine sebep oluyor.Etiketler:

12 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page