top of page

Cathay Pacific Havayolları 780 Sefer Sayılı Uçuşu

Tarih 13 Nisan 2010

Uçak Tipi Airbus A330-300

Havayolu Cathay Pacific Havayolları

Uçuş No. 780

Kalkış Meydanı Surabaya, Endonezya

Varış Meydanı Hong Kong

Yolcular 309

Mürettebat 13

Kaptan Malcolm Waters

First Officer David Hayhoe


13 Nisan 2010 tarihinde, Cathay Pacific Havayolları’nın 780 sefer sayılı uçağı Surabaya, Endonezya’dan Hong Kong’a doğru yol alıyordu. İniş için alçalmaya başladıkları sırada uçak sarsılmaya başladı ve kokpitte alarmlar çalmaya başladı. İkinci motor arızalanmıştı. Kaptan motorun daha fazla zarar görmemesi için motoru minimum güç konumuna getirdi. Birkaç dakika sonra birinci motor da aynı şekilde arızalanmıştı. Kaptan ve yardımcı pilot bu durumda Hong Kong’a ulaşamayacaklarını fark ettiler. Suya iniş yapmak zorunda kalabilirlerdi.

Kaptan o anları şöyle ifade ediyor:

İki motorumuz da durmuştu. Bu hiç adil değildi. Lanet olsun! İniş Hızımız hiç iyi değil. Hong Kong’a hala 96 kilometre var ve çok uzak. Uçağımız saatte 400 kilometre hızla alçalıyordu. Deniz seviyesine ulaşmadan önce 5-6 dakikamız vardı. Korkuyu hissettim. Korkuya verilen bütün insani tepkileri hissediyorsunuz. Bu sırada ensenizdeki tüyler dikiliyor, mideniz düğümleniyor ve ağzınız kuruyor. Suya düşeceğimize inanamıyor. David’in de fikrini aldım ve suya iniş kontrol listesini başlatmaya karar verdik. Alternatifleri gözden geçiriyorduk. Arkama yaslanmak mantıklı bir şekilde düşünmeme yardımcı oldu. Bir kez daha güç kollarını denemeye karar verdim her iki motor ile ilgili denememde herhangi bir tepki vermediler. Sonrasında aklıma bir fikir geldi. Yavaş hareketlerle yakıtı yavaşça aktarmaya çaba gösterdim. Yavaşça hareket ediyordum.


Bu şekilde sol motoru %74 güce çıkarmayı başardı. Bu güç ile arada bazı ufak sorunlarla karşılaşsalar bile Hong Kong’a inişi başarı ile gerçekleştirdiler. Pistin bitiş noktasına 200 metre kala durabilmişlerdi. Kimse zarar görmemişti.

17 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page