top of page

Air Transat Havayolları 236 Sefer Sayılı Uçuşu

Tarih 24 Ağustos 2001

Uçak Tipi Airbus A330-243

Havayolu Air Transat

Uçuş No. 236

Kalkış Meydanı Pearson Uluslararası Havaalanı Toronto

Varış Meydanı Lizbon

Yolcular 293

Mürettebat 13

Yaralı Sayısı 18

Kaptan Robert Piché (16.800 saat uçuş tecrübesi)

First Officer Dirk DeJager (4.800 saat uçuş tecrübesi)

23 Ağustos 2001 saat 20.10 da havalandı. Hava durumu Atlantik geçişi için uygundu. Sadece rotada gerekli görülen küçük bir düzenleme yapılmıştı. Yakıt kontrolü yapılıyordu ve ilk 5 saat boyunca her şey normaldi. Yağ ısısı ve yağ basıncı ile ilgili uyarılar (yağ ısısı düşük, yağ basıncı yüksek) aldılar. Bu alışıldık bir şey değildi. Pilotlar şaşırmıştı. Araştırmaları sonucunda tatmin edici bilgiye ulaşamayınca şirketin bakım grubunu aradılar. Önerilerde bulundular ama bu kesin bir sonuç değildi. Önlem olarak sürekli kontrollere devam ettiler. Devamında yakıt dengesizliği uyarısı geldi. Kanatlar arası yakıt aktarma dengeleme işlemine başladılar. Ama sonuç alamıyorlardı. Sağ motorda bilinmeyen bir yakıt sızıntısı vardı. Alışılmadık bir durum olduğundan arızanın bilgisayardan geldiğini düşündüler. Son hesaplamada sağ tarafta beklenenden daha az yakıt bulunduğu görüldüğünde tekrar hesaplama ve kabin ekibinin sızıntı var mı diye gözlemesine karar verildi. Bir sonuç alamayınca durumun daha ciddi olduğunu düşündüler. Bilgisayarlar doğruyu gösteriyorsa bu yakıt ile Lizbon’a varmaları imkansızdı. En yakın havaalanını öğrendiler. Bu, 300 km. uzaklıkla Azor adalarında Lajes Askeri Havaalanına ineceklerdi. Acil durum bilgisi henüz verilmemişti. Hala “bilgisayar arızası” diye düşünüyorlardı. Sonrasında bilgisayar arızası düşünceleri devam etmesine rağmen “yakıt arızası alarmı” bildirdiler. Sabah 06.13’de sağ taraftaki motorun yakıtı kalmadığı için durdu. Alçalmaya başladılar. Yedek yakıtla inebileceklerini düşünüyorlardı ancak yakıt göstergesi hızla düşüyordu. 06.26’da diğer motor da teklemeye başladı ve durdu. Planör uçuşu ile iniş hesapları yapılmaya başlandı. Tedbir olarak suya iniş hazırlıkları da başlatıldı. Ayrıca Lajes kule ile irtibat kurarak iniş hazırlıklarına başlamışlardı. Meydanda da hazırlıklara başlandı. Hava şartları iniş için uygundu. İniş için irtifa ve hız kaybetmek için gerekenler yapıldı. Uçak çok yüksek bir hızla indi. İnişte 8 lastik patlayıp yandıktan sonra havaalanı pistinin tam ortasında uçak durdu.


Araştırma ekibinin bakım ekibi ile ilgili bulguları. Tam motorun arkasında yan yana olan borulardan hidrolik borusunun sarsıntıyla yakın borusunu aşındırarak delmiş olabileceği düşünüldü. Uçuştan önceki son bakımda motor değişikliği esnasında eski motorun hidrolik boruları kullanıldığı tespit edilmiştir. Bakım şefi bu durumu ve uyumsuzluğu yöneticilerine bildirmiş. Önlenebilir bir hata olarak kabul edilmiştir.

Pilotların tavır ve kararları incelendi. İlk uyarılar geldiğinde arızanın yakıt sisteminden değil bilgisayar sisteminden olduğu görüşünü benimsediler. Kontrol listesini tamamlamadan ve yeteri kadar düşünmeden yorumlamadan yakıt denge sistemini devreye sokmuşlardı. Motorlar durunca yakıt sızıntısını kabullenmek zorunda kaldılar.

7 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page