top of page

US Airways 1549 Sefer Sayılı Uçuşu

Güncelleme tarihi: 12 Eyl 2023

Tarih 15 Ocak 2009

Uçak tipi Airbus A320-214

Kalkış Havaalanı LaGuardia Havaalanı , New York City , ABD

Mola Charlotte Douglas Uluslararası Havaalanı, Charlotte, K. Karolina, ABD

Varış Havaalanı Seattle–Tacoma Uluslararası Havalimanı , Seattle , Washington , ABD

Yolcular 150 kişi

Mürettebat 5 kişi

Ölümler 0

Yaralanmalar 100 kişi

Hayatta kalanlar 155 kişi

Kaptan Pilot Chesley "Sully" Sullenberger (1980'de ABD Hava Kuvvetleri'nden ayrıldığından beri havayolu pilotu olan 57 yaşındaki Chesley 'Sully' Sullenberger'di . A320'de 4.765 dahil; aynı zamanda bir planör pilotuydu ve havacılık güvenliği konusunda uzmandı)

Yardımcı Pilot Jeffrey Skiles (49 yaşında, A320'de 20.727 kariyer uçuş saati tahakkuk etmişti)

15 Ocak 2009 tarihinde US Airways havayolları 1549 sefer sayılı Airbus A320 model yolcu uçağının, New York kalkışında kuş sürüsü çarpması sonucu iki motoru durdu. Söz konusu vakada, adeta motorsuz kalan ve düşmeye başlayan uçak Hudson nehrine iniş yaptı. Dikkat çeken nokta uçağın düşmeden, kontrollü bir iniş yapabilmiş olmasıdır. Büyük bir faciaya dönüşebilecek bu olayın can kaybı olmadan atlatılması havacılık tarihine altın harflerle yazıldı. Bu vakada gerçekleşen olay zinciri Ekip Kaynak Yönetimi (EKY) becerileri çerçevesinde çok önemlidir.


HFACS'a göre kısa bir non-technical skills değerlendirmesi. US Airways'in 1549 sefer sayılı uçuşunda kaptan Chesley "Sully" Sullenberger ve yardımcı pilot Jeffrey "Jeff" Skiles

  • Liderlik: Kaptan Sullenberger, motorların durmasından sonra uçağı devraldı ve yardımcı pilotu acil durum prosedürlerini uygulamakla görevlendirdi. Ayrıca, hava trafik kontrolü ile iletişim kurdu ve nehrin üzerine iniş kararını verdi.

  • Karar verme: Kaptan Sullenberger, uçağın yakındaki havaalanlarına dönemeyeceğini anladı ve nehirde suya iniş yapmaya karar verdi. Bu kararı verirken, uçağın performansını, yakıt durumunu, hava koşullarını ve yolcuların güvenliğini dikkate aldı.

  • Durumsal farkındalık: Kaptan Sullenberger ve yardımcı pilot Skiles, motorların durmasının nedenini (kuş çarpması) doğru bir şekilde tespit ettiler ve uçağın durumunu sürekli olarak izlediler. Ayrıca, nehirdeki tekne trafiğini, rüzgar yönünü ve iniş yapacakları yeri belirlediler.

  • İletişim: Kaptan Sullenberger ve yardımcı pilot Skiles, acil durum sırasında birbirleriyle etkili bir şekilde iletişim kurarak prosedürleri doğru bir şekilde uyguladılar. Ayrıca, hava trafik kontrolü ile koordineli bir şekilde çalıştılar ve yolculara nehirde suya iniş yapacaklarını duyurdular.

248 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page