top of page

Kısa Alıntılar

Güncelleme tarihi: 7 May 2023

Pilotlar ve Yorgunluk - Mental Sağlık

2019'da Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesinde ABD'de yaşayan 613 Hava Yolu ve Askeri pilotla yapılan kesitsel bir araştırmaya göre katılan pilotların;

* %78,6'sının uçma yeteneklerini nasıl etkileyeceğini bilmediklerinden tıbbi yardım aramadıkları,

* %38,8'i sağlık sertifikalarını kaybetme korkusuyla doktordan bilgi sakladıkları,

* %60,2'si uçma yetenekleriyle ilgili endişeler nedeniyle tıbbi bakımı ertelediği veya tıbbi bakımdan vazgeçtiği ortaya konmuştur. ✈

*****

Kuzey Dakota Üniversitesi'nde yürütülen ve Journal of Occupation and Environmental Medicine'de yayınlanan 2022 tarihli bir çalışmada, Dr. William Hoffman konuyla ilgili araştırmalara öncülük etmiştir (kendisi aynı zamanda öğretim üyesidir).

Sonuçlar: Pilotların yaklaşık %56,1'i sağlık hizmetlerinden kaçınma davranışı öyküsü bildirirken, %45,7'si resmi olmayan tıbbi bakım aradığını kabul etti.

*****

Yorgunluk - Mental Sağlık

Service Credit Union'ın eski CEO'su liderlik uzmanı Gordon Simmons ABD CEO'ları arasında büyüyen zihinsel sağlık krizine ışık tutan kapsamlı bir rapor yayınladı.

Çalışmada; 2018 – 2022 yılları arasındaki, Ruh Sağlığı Sorunlarıyla Mücadele Eden ABD CEO'larının Yüzdesi” 2018’de % 12 belirlenmiştir. Bu oran 2022’de % 31’e ulaşmıştır. Bu artıştaki en önemli etkenin COVID-19 salgınının küresel ekonomi üzerindeki etkisi olarak ortaya konmuştur.

Simmons, bulgular hakkında ayrıca şöyle bir yorum yapıyor. "Topladığımız veriler hem dikkat çekici hem de endişe verici. CEO'lar genellikle güçlü ve sarsılmaz olarak algılanır, ancak bu araştırma zihinsel sağlık mücadelelerine karşı duyarlılıklarını vurgulamaktadır. Şirketlerin, liderlerinin refahını ve üretkenliğini sağlamak için bu konuyu kabul etmeleri ve ele almaları çok önemlidir."

*****

Deloitte tarafından geçen yıl yapılan bir araştırma da, her üç üst düzey yöneticiden birinin sürekli olarak yorgunluk ve zayıf mental sağlık ile mücadele ettiğini ortaya çıkardı. %70 kadarı ise duygusal dengelerini yeniden kurmak için işlerini bırakmayı düşündü.

*****

Başarı

Önemli olan başarısızlıklarımızı nasıl yönettiğimiz ve başarısızlıkların kendileri değildir. Küçük şeylerde nasıl başarısız olacağımızı öğrenmeli ve kabul etmeliyiz, böylece büyük şeyleri doğru yaparız.

Başarısızlıklar, başarıya giden her yolda basamak taşlarıdır. Bu yüzden, hatalarınızı sahiplenin, analiz edin, onlardan ders alın ve sonra geri dönün ve yeniden deneyin.

Capt. Richard de Crespigny

*****Uyku

Uyku konusunda araştırmalar yapan Doktor Els van der Helm "Uyku ve Liderlik" konusundaki araştırmalar ile ilgili bir tespitini şöyle ifade etmektedir.

"Bir lider, kötü bir uyku gecesinin ertesi günü ekipleri tarafından liderlik tarzında daha tacizci olarak derecelendirilir. Bir lider harika bir gece uykusu çektiğinde, daha ilham verici olarak değerlendirilir."

*****

Uyku bozulduğunda, zihinsel ve fiziksel sağlığı etkileyebilir ve bu da daha fazla uyku bozukluğuna neden olabilir.

Düzgün bir şekilde teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi çok zor olan bir kısır döngü oluşabilir.

Dr. Athena Akrami

*****

Kendini Tanıma

Kendi kendine büyüme zordur. Öyle olmasaydı, dünyadaki herkes mükemmel olurdu ve hepimiz bunun gerçeklerden daha fazla olamayacağını biliyoruz. Kendi kendine büyümenin en zor yanı, genellikle çok fazla zaman ve çaba gerektirmesidir, bu da kabul edilmesi zor olabilir ve çoğu zaman havlu atmayı cezbeder. Bunun zorlu ve uzun bir süreç olacağını kabul etmek önemlidir. Bu süreçte size yardımcı olacak ve sizi sorumlu tutacak bir destek sistemine sahip olmak da gerçekten önemlidir. Bu süreci tek başına atlatmak neredeyse imkânsız, bu yüzden size yardımcı olacak güçlü bir destek sistemine sahip olduğunuzdan emin olun.

Meghan Dillon

*****

Öz-farkındalık sadece ne düşündüğünüzü bilmek değil, aynı zamanda neden böyle düşündüğünüzü veya böyle davrandığınızı bilmektir. Öz-farkındalık, aynı zamanda, istemediğiniz bir şeyi yaptıktan veya söyledikten hemen sonra kendinizi eylemde yakalama yeteneğidir.

Meghan Dillon

*****

Duygusal öz farkındalıkla ilgili en zor şey, çoğumuzun otomatik pilotta olmamız ve bunu bilmememizdir. Düşüncelerimizi, inançlarımızı, alışkanlıklarımızı ve davranışlarımızı hayatın erken dönemlerinde kilitleriz. Ve bu tür bir konuda bağlar oluşturmak ya da güncelleme yapmak zordur.

Dr. Karen Finn - On the Road from Heartbreak to Happiness: You Can Heal from Divorce kitabının yazarı

*****

Kendimizi alçakgönüllülükle ama şefkatle kabul etme kararını vermek cesaret ister. Araştırmam sırasında görüştüğüm kendini bilen bir kişinin dediği gibi, "sorun kendinizin farkında olmak değil, olduğunuzu öğrendiğiniz kişiyi sevmektir." Bu süreç rahatsız edici olabilir mi? Bazen. Ancak çoğu zaman, rahatsızlık ilerleme kaydettiğiniz anlamına gelir.

Tasha Eurich

*****

Liderlik ve Öz Farkındalık

Bir liderin öz farkındalığı sahip bir ekibi yönlendirmesi ve ekip öz farkındalığını geliştirmek için yerinde olması için en önemli 3 konu:

  • Ekibine yol göstermek.

  • Psikolojik güvenlik yaklaşımına sahip olmak ve bunu hissettirmek.

  • Geri Bildirim kültürünü ekip kültürü olarak oturtmak.

Tasha Eurich - Insight Kitabı Yazarı, Psikolog

*****

Liderlik

En başarılı liderler, liderlik tarzlarını, liderlik etmeye veya etkilemeye çalıştıkları birey veya grubun performans hazırlığına göre uyarlayanlardır.

Sean McPheat


*****48 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page