top of page

Korkmak Kötü mü?

Bear Grylls, Everest Dağı'na tırmanan, Zambiya'daki dev akarsularda keşifler yapan, bu çalışmalar esnasında vatoz yiyerek hayatta kalan bir maceracı. Bu kişinin korkusuz olduğunu düşünmek birçok kişinin yaptığı bir şeydir.

Grylls, korku konusunda şunları söylüyor. "Korku hayatımın, işimin bir parçası. Korku bir düşman değildir. Size dikkatli ve tetikte olmanız, iyi performans göstermeniz ve tüm duyularınızı harekete geçirmeniz konusunda destek veren, yön gösterendir. Bu nedenle korkunuzla dost olmak ve onun sizi beslemesine izin verin. Psikolog Marsha M. Linehan, S.T.O.P. (Stop, Take a step back, Observe, Proceed mindfully) formülünü öneriyor.

S Durun, tepki vermeyin, kontrolde kalın, duyguyu adlandırın.

T Sakinleşmek ve düşünmek için kendinize biraz zaman verin. Olan bitenden sıyrılın. Derin bir nefes alın ve ihtiyacınız olduğu sürece ve kontrol sizde olana kadar derin nefes almaya devam edin.

O Çevrenizde ve içinizde neler olup bittiğini, kimin dahil olduğunu ve diğer insanların ne yaptığını veya söylediklerini gözlemleyin. Meydana gelen Otomatik düşüncelerinizin farkına varın.

P Kendinize “Bu durumdan ne istiyorum?” veya “Hedeflerim neler?” veya “Bu durumu daha iyi veya daha kötü hangi seçim yapabilir?” gibi sorular sorun. Sakin olun, kontrolü elinizde tutun ve bazı bilgilere sahip olduğunuzda eyleme geçin


Bu sıralama dost olmak istediğimiz her duygu için kullanılabilir.
59 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page