top of page

Kızgınlık“Her şeye kızmak demek bir şekilde üstünlük sağlamaya çalışmak demektir… Bu tutumu benimseyen kişiler genelde gergin ve asabidir. Adeta sürekli seferberlik halindedir. Tetikteymiş gibi kızılacak olayları adeta bekler veya yaratır. Bedenini sürekli seferberlik halinde tuttuğundan, tansiyonu, sinir sistemi, zihni ve özellikle kalbi yıpranır, yorulur. Zihnini özgürleştiremediği için zihinsel faaliyetleri zorlanır, bir türlü gevşeyemez. Enerjisi sürekli kızgınlıklar ve çatışmalarda tükendiğinden, gücünü üretkenlikte kullanması zorlaşır. Kendi halinden dolayı da içerlemekte ve kızacak, suçlayacak insan aramaktadır. Bu durum kolaylıkla kısırdöngüye dönüşebilir. Farkında olarak veya olmayarak kızgın kişiden çekinilir, ondan uzak durmaya çalışılır. Gerginlik ve asabiyet bulaşıcıdır. Bu tür biriyle her gün muhatap olmak, insanı sinirli, bezgin bir hale getirir… Zihnini ve enerjisini sürekli karşıdan gelen kızgınlıkla nasıl baş edeceği üzerine düşünmekle harcar. Verimliliği eksilir. Kendisi de kızgın ve tükenmiştir. Tükenmişlik zaman zaman nefret duygularına dönüşebilir.”

Geçenlerde bir banka şubesine gittim. Çok kısa bir işlemim vardı. Banka çok sakindi. Numaratörden numara aldım. işlemi yapılan kişiden sonra sıra bendeydi. İşlem yapılan tek gişedeki hanımefendi, bir yandan işlem yaparken, bir yandan da arkasındaki masada oturan yetkilisi ile konuşuyordu. Tavırlarından anladığım kadarıyla yetkilisinden talep ettiği bir iş için beklediği cevabı alamadığından hafif gergin görünüyordu. Gerginliğinin sebebi yetkilisinden daha ziyade sisteme yönelik olduğu hissediliyordu. Gişe görevlisi önündeki müşterinin işlemlerini epey yavaş yerine getirdi. Yetkilisinin numaratörü çevir diğer müşteriyi alayım talebine üçüncü uyarıdan sonra cevap verdi. Güvenlik görevlisinin “salonda bekleyen sayısı arttı” uyarısını ise görmezden geldi.

Sayın Navaro’nun yazdıkları ve her gün bir çoğumuzun yaşadıklarına benzer yaşadıklarım çerçevesinde düşünürsek…

Maalesef eğer kızgınsanız, sonunda hasta ve/veya başarısız olma ihtimaliniz yüksek.

Duyguların bulaşıcılığı kuralından hareketle eğer kızgın birileriyle berabersiniz sizin de sonunda onlara benzeme ihtimaliniz yüksek…

Kendinizi korumaya almalı… ve bu kızgın kişilerin yanından bir an önce uzaklaşmalısınız…


0 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page