top of page

Hudson Mucizesinin Kaptanı Sullenberg ICAO’daki Görevinden Ayrılıyor

2009 yılında bir kaz sürüsüne çarptıktan sonra 1549 Sefer Sayılı Airbus A320'yi güvenli bir şekilde New York'taki Hudson Nehri'ne indiren kaptan pilot Chesley Burnett “Sully” Sullenberger yaşanan olay sonrasında kendi alanında önemli bir popülerlik kazandı. Özellikle havacılık güvenliği konuları olmak üzere sektör ile ilgili görüşlerini açıkladı ve tavsiyelerde bulundu. Yaşananlar ile ilgili bir kitap yazmıştır.

Haziran 2021’de Biden tarafından Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Konseyi'nde ABD temsilcisi (Büyükelçi olarak) görevlendirilmesini önerdi ve sonrasında Aralık 2021’de bu görevlendirme gerçekleştirildi. Sully bu görevde temel olarak özellikle “Sivil havacılıkta emniyet, güvenlik ve sürdürülebilirliği teşvik etmek” konularına odaklanacağını ifade etmiştir. Bu görevi sırasında belirtilen konularda önemli uyarı ve tavsiyelerde bulunmuştur. Bunlardan bazıları;

* Geçen ay, bir pilotlar birliği toplantısında özellikle bölgesel havayollarının yeni pilot gerekliliklerini azaltma çabalarıyla ilgili endişelerini dile getiren bir bildiri yayınladı ve "yolcuları ve mürettebatı güvende tutmak için gereken kritik derecede önemli pilot deneyim standartlarını zayıflatmaya çabalarına karşı olduğunu belirtti

* Bu görev öncesi 2019'da Boeing 737 MAX uçuşlarının iki ölümcül kazadan sonra devam edebilmesi için pilotların yeni simülatör eğitimi almalarının zorunlu kılınması konusunda kongrede konuştu.

Reuters’in haberine göre; Sullenberg, 1 Temmuz'da bu görevden ayrılacağını açıklamıştır. Göreve sadece altı ay önce atanan Sullenberger, görevi bırakması için herhangi bir neden belirtmedi, ancak bunun kolay bir karar olmadığını söyledi.

Sullenberger, bu ayrılış sonrasında da havacılık güvenliğinin sıkı savunucusu olmaya devam edeceğini, bu yaklaşımının 2009’da yaşananlardan önce de bu doğrultuda olduğunu ifade ediyor.

Haberlerde dikkat çeken en önemli ayrıntı; istifanın Sullenberger’in bölgesel havayollarının, güvenliği zayıflatacağı konusunda uyardığı pilot gerekliliklerini azaltma girişimleriyle ilgili endişelerini dile getirmesinden bir ay sonra gelmesi olarak dikkat çekiyor.


3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page