top of page

Havacılıkta Zihinsel Sağlık Olayları

Güncelleme tarihi: 17 Ara 2023

6 Aralık 2023'te NTSB Başkanı Jennifer Homendy moderasyonunda “Navigating Mental Health in Aviation” zirvesi gerçekleştirildi. Bu zirvede çeşitli konuşmacılar yer aldı ve yaşadıklarını paylaştılar.


Troy May, United Airlines, F/O

Yaklaşık 12 ay önce, uçuşlardan ayrılarak depresyon ve anksiyete tedavisi için yardım almaya karar vermiş. Bu zor karardan önce, anksiyete ve depresyon belirtilerinin kötüleşmeye başladığı dönemler yaşamış. Egzersiz, meditasyon ve terapi gibi şeylerle bu semptomları kontrol etmeye çalışmış ancak temel sorununu çözemediğini fark etmiş. Günlük işlerini yapamaz hale gelmiş ve uçuşa uygun olmadığına karar vermiş. Bir antidepresan tedavisine karar vermiş. Bu süreçte uzun süreli bir iş kaybı, karmaşık sertifikasyon süreçleri ve uçuş yeteneğini kaybetme korkusu gibi olasılıklar, kaygı ve depresyonunu artırmış. Ancak yakın çevresiyle, birlik yönetimi ve kaptan pilot ofisine danışarak destek almış ve FAA eğitimli bir psikiyatrist bulmuş. İlk antidepresanı kullanmaya başladıktan yaklaşık üç ay sonra, tamamen yeni bir insan gibi hissetmeye başlamış. Depresyonu sona ermiş ve kaygısı tamamen geçmiş. Bu kararın doğru olduğunu hissetmiş ve FAA tıbbi sertifikasını geri almak için gerekli hazırlıkları tamamlamış. Bu dönemde maddi manevi zorluklar yaşamış ve bu zorlukları; pilotlar birliği, şirketi, sendikası, ailesi ve çevresinin desteği ile aşmış. Tekrar uçağı günleri bekliyor.


Stephanie Day, Horizon Air, Flight Attendant

25 yıldır Horizon Air'de uçuş görevlisi olarak çalışmaktadır. Son yaşadığı uçuş onu önemli ölçüde etkilemiştir. Alkol bağımlılığından 7 yılda iyileşmiş, ayrıca depresyon, anksiyete ve travma sonrası stres bozukluğundan iyileşmekte olduğunu düşünüyor. İş Hayatı boyunca aralıklı olarak reçeteli ilaçlar kullanmış ve yanlış bir bipolar 2 tanısı almış. Bu tür bir geçmişle bir tıbbi sertifika alınamayacağı düşünülür. Mart 2018'de, psikiyatristi ile ilk değerlendirmesi sırasında "Devam etmek istiyor musun?" dediğinde "evet" dedi. Tıbbi sertifikasını almak için kararlı bir şekilde ilerledi. Yüzlerce iyileşme destek toplantısına gitti, bir terapistle görüştü, zorunlu olan testleri tamamladı. 2021'deki denemesinde başarısız oldu. Çok zorlu maddi ve manevi süreçlere rağmen pes etmeden devam etti. Yıl sonuna kadar yanlış teşhisle ilgili yeni bilgileri de sunarak özel sertifikasyon almada başarılı olacağına inanıyor. Şöyle ifade ediyor "Özel sertifikasyonunu aldığımda 8 yıldan fazla bir süre geçmiş olacak. Buna değer mi? Bu benim yolculuğum ve benim için değerlidir. Beni ilaç almaktan, içki içmekten vazgeçmeye ve iyileşme araçlarıyla çalışmaya itti. Bugün hiç olmadığı kadar sağlıklıyım. 7 yıldan uzun süredir alkolsüz ve ilaç kullanmıyorum ve bu paha biçilemez."


James Drain, Southwest, Pilot

2013 yılında Southwest Havayollarında görev yapan James Drain, depresyon belirtileri göstermeye başladı; daha sonra intihar girişiminde bulundu ancak hayatta kaldı. Tedavine başlandı. Tedavisini tamamladıktan sonra, tıbbi sertifikasını geri kazanmaya odaklandı. FAA tarafından gerekli görülen uzmanlara gitti, bunlar arasında birkaç bin dolar talep eden bir adli psikolog da vardı ve pahalı bilişsel testleri tamamlamak için uzun zaman harcadı. Gerekli belgeleri gönderdi ve cevap bekledi. Ondan kısa bir süre sonra FAA'dan cevabını aldı ve lisansını reddettiler. 21 Mayıs 2015'de intihar etti.

34 görüntüleme1 yorum

1 commentaire


Eray Beceren
Eray Beceren
13 déc. 2023

Prof. Muzaffer Çetingüç'ün Yorumu:

Uçuş ekiplerinin lisans kaybı endişesiyle sorunlarını halının altına süpürmelelri nadir değil. Ne zaman ki dayanılmaz hal alıyor, o zaman tedaviye baş vuruyorlar, bu kez de damgalanıyor, işlerine dönemiyor çoğu...

Akran Destek Programı bu kişilere bir kapı açıyor, koruma altında ve gizlilik çerçevesinde sorun çözme fırsatı veriyor...

J'aime
bottom of page