top of page

Havacılıkta Üniforma

Güncelleme tarihi: 1 Haz 2022

Üniforma konusu iş hayatında hep özel bir yeri olan konulardan biridir. Bu konu havacılıkta da çok önemlidir. Havayolu firmaları bu konuya önem verir ve sık sık değişiklikler yapılır. Ne olmalı nasıl olmalı konularının içerisinde bir yerlerde zaman zaman cinsiyetçilik de bulunur.

İzlanda'da faaliyet gösteren PLAY Havayolları, web sayfalarında

8 Haziran 2021 tarihli bir basın açıklaması ile kabin ekiplerinin üniformalarını paylaştı. Üniformalar, kısıtlayıcı kuralları atmayı ve rahat kesimler, esnek kumaşlar içermeyi hedefliyordu. (sağda)

Aer Lingus ise 15 Ocak 2020'de yayınlanan çevrimiçi bir bildiride yeni üniformalar konusunda bilgi paylaştı. Buna göre; kıyafetlere pantolon ve elbise seçenekleri ilave edildi, daha esnek ve estetik kumaşların kullanılmasına özen gösterildi. (Solda)

Aer Lingus Pazarlama ve Dijital Deneyim Direktörü Dara McMahon, kabin ve yer ekibi için hazırlanan yeni tasarımlarda konfor, pratiklik, çok yönlülük ve esnekliğin kilit faktörler olduğunu belirtiyor.


Havayolları, değişim ihtiyacını kabul etmenin yanı sıra, üniformaları yenileyerek kendilerini piyasada taze ve canlı bir güç olarak sunmalarının yanı sıra personelin moral ve motivasyonunu da olumlu yönde etkilemektedir.


28 Mart 2022'de Alaska Havayolu, ise kıyafetle ilgili olarak "giymekten keyif alacakları ve işe kendilerini getirecekleri" bir politika takip edeceklerini duyurdu. Üniforma yanı sıra; oje, makyaj, küpe, piercing, kişisel yaka iğneleri ve dövme ile ilgili konularla ilgili esnetmeler gündeme getirildi.


Virgin Atlantic, kabin ekibinin kollarında dövmeler sergilemesine izin vererek, görünür vücut sanatı üzerindeki kısıtlamaları gevşeten ilk İngiliz havayolu şirketi olacak. 2019'da Virgin Atlantic, kabin ekibi üyeleri için makyaj kuralını kaldırdı ve yine ülkede bunu yapan ilk ana havayollarından biri oldu.


2021 yılında United Airlines, kabin ekibi üyelerinin kol dövmelerini, ojelerini ve “doğal görünümlü” makyajlarını sergilemelerine izin verdi.


Koreli taşıyıcı Aero K, kabin ekibi için cinsiyetten bağımsız üniformalar tanıttı. Havayolu kendisini, özellikle kadınlar için kabin ekibinin görünümüne daha az kısıtlama getiren ilerici bir şirket olarak sunuyor.


Konu İle İlgili Tepki ve Beklentiler

15 Mart 2022'de konu ile ilgili, 3.996 İngiliz yetişkinin katıldığı YouGov anketine göre, 10 İngiliz erkekten biri, kadın uçuş görevlilerinin üniformalarının bir parçası olarak yüksek topuklu ayakkabılar giymeleri gerektiğini ifade ediyor.


Çeşitli havayolu şirketlerinde uygulamalar ile ilgili olarak kabin ve yer hizmetleri çalışanlarının talep ve beklentileri çeşitli kanallardan paylaşılıyor. Bu beklentiler sendikalar aracılığı ile de şirketlerden talep ediliyor.


Bu arada konu ile ilgili çalışmalar sürdürülmesine rağmen değişiklerin yaygın ve hızla gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor.

21 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Stres Raporu

bottom of page